23.5.2026, VETERAN RALLYE OSTRAVA
Text: J. H., Foto J .H., P. R., M. Z.
V sobotu 23. května jsme se zúčastnili Veterán Rallye Ostrava 2026. Vyjeli jsme kolem sedmé ráno. V Hrabůvce na nás čekal kamarád se Škodou 120. Další kamarádi vyrazili z Frýdku-Místku v 7.30 hod a všichni jsme se potkali na Masarykově náměstí v Ostravě, kde celá Rallye začínala. Za Old Fiat Club, z. s. se zúčastnily tři posádky a jeden člen našeho klubu dělal spolujezdce a navigátora.
Po zaparkování jsme se pozdravili a popovídali s přáteli i známými a vyrazili na registraci do mléčného baru. V baru měl každý účastník zajištěnou snídani - výborný koláč. Sladký start dne je vždycky dobrý nápad. U kávy jsme s ostatními probrali trasu a co nás v průběhu dne čeká.
V 10:00 jsme odstartovali. Rozhodli jsme se že náš klub odstartuje společně a všichni pojedou za sebou. Hned na startu byl první úkol, kde se odhadovala váha v gramech dvou pístu jeden byl větší a druhý byl menší. Po trase jsme měli najít a zapsat obrázky rozmístěné podél celé trasy. Zda byly k vidění před obědem po obědě nebo nebyly vůbec na trase.
První delší zastávka byla ve Frenštátu pod Radhoštěm na náměstí. Zde jsme si mohli zajít na oběd do hotelu Přerov – na výběr byl vývar nebo kyselice, jako hlavní jídlo kuře s bramborem a salátem. Po jídle přišel na řadu test z motorismu, hádání značek vozidel a hledání dvou plaket po náměstí. Kdo chtěl, mohl si splnit i dobrovolný úkol – skládání obrázků.
Cíl byl v kempu Ranč v Bystřičce. Poslední úkol zněl jednoduše: zastavit na čáře předním kolem. Měřila se vzdálenost od středu předního levého kola. Organizaci tohoto úkolu se ale nepovedlo dotáhnout – čára nebyla téměř vidět. Po splnění všech zadaných úkolů byla celá akce pořadateli vyhodnocena.
My jsem vyhrál 1. místo za eleganci dobového oblečení. Posádka Škody 120, se kterou jel náš kamarád, si odvezla 1. místo v kategorii aut od roku 1971 a zároveň se stala absolutním vítězem celé soutěže. V kategorii motocyklů zazářil další náš kamarád, který zvítězil jak za dobové oblečení, tak celkově ve své kategorii.
Po vyhlášení jsme se ještě zdrželi na guláš, který byl opravdu dobrý. Během večera jsme poseděli a poklábosili s ostatními veteránisty.
Hodnocení: Akce byla celkově povedená a úspěšná. Počasí vyšlo, atmosféra byla skvělá a s ostatními jsme si dobře popovídali. I když se některé organizační detaily u cíle nepovedly, celá trasa byla báječná a i program byl velmi zajímavý. Očekávali jsme ale větší účast vozidel a za poměrně vysoké startovné bychom rádi obdrželi o něco víc. Přestože akce měla několik drobných nedostatků, příští rok se určitě zúčastníme znovu.













